„JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM”

Punkt Przedszkolny w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II
w Siemowie

W związku z realizację projektu „Jestem przedszkolakiem” współfinansowanego że środków Unii Europejskiej,  roku szkolnym 2009/2010 rozpoczął działalność punkt przedszkolny.  W ramach projektu punkt przedszkolny będzie działał dwa lata, a następnie będzie prowadzony przez Gminę Gostyń.

Z pozyskanych środków zakupiono nowe meble do sali w tym szafki, stoliki oraz krzesełka. Ponadto zaplanowano wiele wycieczek autokarowych. Opiekunkami dzieci zostały:  Pani Aleksandra Mazurek oraz Pani Urszula Franek. Pani Ernesta Pietrzyk została pomocą nauczyciela. Języka angielskiego uczy Pani Anna Fortuniak.  Dzieci młodsze, które nie mogły uczęszczać do „zerówki”, znalazły swoje miejsce w naszej szkole. W kolorowej, bogato doposażonej sali dzieci czują się bardzo dobrze. Częste są przypadki, że dzieci pod koniec pobytu w przedszkolu nie chcą wracać do domu. W wielu imprezach okolicznościowych, związanych z kalendarzem szkolnym uczęszczają rodzice i dziadkowie najmłodszych dzieci naszej szkoły. Dobra opinia o pracy punktu przedszkolnego wpływa na duże zainteresowanie rodziców, którzy  planują w latach następnych zapisać dzieci do naszego przedszkola.

Informacja o pracy punktu przedszkolnego
w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II
w Siemowie
w pierwszym roku działalności

Punkt przedszkolny w Siemowie liczy 8 dzieci ( 4 dziewczynki i 4 chłopców ).

Są to dzieci:  czterolatki – 3 osoby i pięciolatki ( 5 osób ).

Praca przebiegała w oparciu o program wychowania przedszkolnego „Przedszkole czterolatka” autorstwa W. Żaba Żabińska,

Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach. Znają wiele zabaw, piosenek i wierszyków. Potrafią dbać o ład i porządek w sali. Coraz lepiej radzą sobie z czynnościami samoobsługowymi. Zgodnie bawią się w grupie. Potrafią już samodzielnie zorganizować sobie zabawę.

 Dzieci uczestniczyły w wielu wyjazdach na basen w Gostyniu. Miały one charakter rekreacyjny. Dzieci są już oswojone  z wodą oraz pomieszczeniem basenu. Ma to dobry wpływ dla 5 latków, które od września jako dzieci w zerówce będą uczyć się nauki pływania.

Wszystkie dzieci brały udział w wyjeździe do teatru w Poznaniu na spektakl pt. „Moje nie moje”. W czerwcu odbyła się też wycieczka do Wrocławia. Przedszkolaki płynęły statkiem, poznały środek transportu wodnego. Zwiedziły też ZOO.

W dniu 28.05.2010r. wszystkie dzieci uczestniczyły w uroczystym spotkaniu z okazji Dnia Matki. Razem z wychowawczynią i uczniami kl. II przygotowały przedstawienie pt. „Królewna Śnieżka”. Występ ten stał się rewelacją tego spotkania.

Podczas całorocznej pracy dzieci wykonały  dużo prac plastycznych i technicznych. Są one najpierw na wystawie na gazetkach ściennych, w kąciku dla rodziców a potem przechowywane w teczkach.

Dzieci nie sprawiały trudności wychowawczych a każde negatywne zachowania były dostrzegane i na bieżąco omawiane z rodzicami.

Wszystkie dzieci brały udział w zajęciach logopedycznych, które polegają na ćwiczeniu prawidłowej wymowy oraz rozumieniu mowy.

Wiele radości sprawiają dzieciom zajęcia  z języka angielskiego.

Przedszkolaki zostały też przeszkolone w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Wykonali telefony, potrafią wezwać pomoc. Znają i wiedzą co znaczy nr 112.
Po rocznej pracy zauważa się zwiększone zainteresowanie wśród rodziców punktem przedszkolnym, co zaowocowało większą liczbą dzieci (16), które będą chodziły od września.

 

scroll back to top