„JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM”

Punkt Przedszkolny w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II
w Siemowie

W związku z realizację projektu „Jestem przedszkolakiem” współfinansowanego że środków Unii Europejskiej,  roku szkolnym 2009/2010 rozpoczął działalność punkt przedszkolny.  W ramach projektu punkt przedszkolny będzie działał dwa lata, a następnie będzie prowadzony przez Gminę Gostyń.

Z pozyskanych środków zakupiono nowe meble do sali w tym szafki, stoliki oraz krzesełka. Ponadto zaplanowano wiele wycieczek autokarowych. Opiekunkami dzieci zostały:  Pani Aleksandra Mazurek oraz Pani Urszula Franek. Pani Ernesta Pietrzyk została pomocą nauczyciela. Języka angielskiego uczy Pani Anna Fortuniak.  Dzieci młodsze, które nie mogły uczęszczać do „zerówki”, znalazły swoje miejsce w naszej szkole. W kolorowej, bogato doposażonej sali dzieci czują się bardzo dobrze. Częste są przypadki, że dzieci pod koniec pobytu w przedszkolu nie chcą wracać do domu. W wielu imprezach okolicznościowych, związanych z kalendarzem szkolnym uczęszczają rodzice i dziadkowie najmłodszych dzieci naszej szkoły. Dobra opinia o pracy punktu przedszkolnego wpływa na duże zainteresowanie rodziców, którzy  planują w latach następnych zapisać dzieci do naszego przedszkola.

Informacja o pracy punktu przedszkolnego
w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II
w Siemowie
w pierwszym roku działalności

Punkt przedszkolny w Siemowie liczy 8 dzieci ( 4 dziewczynki i 4 chłopców ).

Są to dzieci:  czterolatki – 3 osoby i pięciolatki ( 5 osób ).

Praca przebiegała w oparciu o program wychowania przedszkolnego „Przedszkole czterolatka” autorstwa W. Żaba Żabińska,

Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach. Znają wiele zabaw, piosenek i wierszyków. Potrafią dbać o ład i porządek w sali. Coraz lepiej radzą sobie z czynnościami samoobsługowymi. Zgodnie bawią się w grupie. Potrafią już samodzielnie zorganizować sobie zabawę.

Dzieci uczestniczyły w wielu wyjazdach na basen w Gostyniu. Miały one charakter rekreacyjny. Dzieci są już oswojone  z wodą oraz pomieszczeniem basenu. Ma to dobry wpływ dla 5 latków, które od września jako dzieci w zerówce będą uczyć się nauki pływania.

Wszystkie dzieci brały udział w wyjeździe do teatru w Poznaniu na spektakl pt. „Moje nie moje”. W czerwcu odbyła się też wycieczka do Wrocławia. Przedszkolaki płynęły statkiem, poznały środek transportu wodnego. Zwiedziły też ZOO.

W dniu 28.05.2010r. wszystkie dzieci uczestniczyły w uroczystym spotkaniu z okazji Dnia Matki. Razem z wychowawczynią i uczniami kl. II przygotowały przedstawienie pt. „Królewna Śnieżka”. Występ ten stał się rewelacją tego spotkania.

Podczas całorocznej pracy dzieci wykonały  dużo prac plastycznych i technicznych. Są one najpierw na wystawie na gazetkach ściennych, w kąciku dla rodziców a potem przechowywane w teczkach.

Dzieci nie sprawiały trudności wychowawczych a każde negatywne zachowania były dostrzegane i na bieżąco omawiane z rodzicami.

Wszystkie dzieci brały udział w zajęciach logopedycznych, które polegają na ćwiczeniu prawidłowej wymowy oraz rozumieniu mowy.

Wiele radości sprawiają dzieciom zajęcia  z języka angielskiego.

Przedszkolaki zostały też przeszkolone w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Wykonali telefony, potrafią wezwać pomoc. Znają i wiedzą co znaczy nr 112.
Po rocznej pracy zauważa się zwiększone zainteresowanie wśród rodziców punktem przedszkolnym, co zaowocowało większą liczbą dzieci (16), które będą chodziły od września.