Oddali hołd rozstrzelanym

Społeczność gminy Gostyń, a wśród nich reprezentanci Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Siemowie uczcili pamięć 30 mieszkańców ziemi gostyńskiej rozstrzelanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej na gostyńskim rynku.

21 października 1939 r. - dzień, w którym naziści rozstrzelali 30 obywateli ziemi gostyńskiej na rynku w Gostyniu - to jedna z najtragiczniejszych kart w dziejach gostyńskiej gminy. W egzekucji zginęli powszechnie szanowani i aktywni w życiu publicznym mieszkańcy Gostynia i okolic. W tym roku przypadła 75. rocznica tamtych wydarzeń. Jak co roku przedstawiciele lokalnych władz, kombatanci, rodziny ofiar, delegacje partii politycznych, organizacji, szkół – w tym siemowskiej podstawówki, a także goście z Niemiec - reprezentanci Związku Antyfaszystów i Poszkodowanych przez Reżim Nazistowski z Drezna wraz prezesem Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Saksonii oddali hołd ofiarom nazistowskiej egzekucji.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji pomordowanych w kościele pw. św. Małgorzaty w Gostyniu. Następnie reprezentanci poszczególnych środowisk i poczty sztandarowe przemaszerowali na gostyński rynek, gdzie odbyła się manifestacja patriotyczna, podczas której przemówienie wygłosił burmistrz Gostynia Jerzy Kulak, a delegacje, wśród których nie zabrakło uczennic naszej szkoły, złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem rozstrzelanych.