Gość specjalny w święto książki

23 kwietnia to niezwykle ważna data w kalendarzu każdego miłośnika czytania. O obchodzonym wówczas Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich nie zapomnieli również członkowie naszego szkolnego Klubu Dobrej Książki.

Na trzecim już spotkaniu działającego w Szkole Podstawowej w Siemowie Klubu Dobrej Książki zjawił się gość specjalny, zaproszony przez nauczycielki. Pan Maciej Gaszek - wielki pasjonat regionalistyki oraz współtwórca i współprowadzący portal z archiwalnymi zdjęciami i materiałami dotyczącymi ziemi gostyńskiej www.gaso-gostyn.pl - nie zapomniał należycie uczcić obchodzonego tego dnia święta. Przeczytał uczniom fragment dość niezwykłej książki, a bliskiej sercom mieszkańców Siemowa i Kosowa, pt. "Kto przy Obrze, temu dobrze". To pamiętnik spisany w pierwszej połowie XX wieku przez pochodzącego z Siemowa, a później mieszkającego w Kosowie Tomasza Skorupkę.

Regionalista opowiedział wiele ciekawostek z życia autora książki, jak również jego syna Stanisława Helsztyńskiego. Z historią regionu związane też były fotograficzne zagadki, w których uczniowie starali się rozpoznać na starych zdjęciach miejsca i budynki Siemowa, Kosowa i okolic. Gość opowiedział także wiele anegdot o ciekawych sytuacjach, które napotkały go podczas realizacji swej pasji. Dla najaktywniejszego słuchacza pan Maciej Gaszek przygotował niespodziankę - pakiet książek historycznych, które otrzymał Filip Kajoch, a każdemu uczestnikowi spotkania wręczył pamiątkowy kalendarz. Uczniowie nie pozostali dłużni i w podziękowaniu wręczyli prelegentowi kwiaty oraz słodki upominek.