Wycieczka do Cichowa

Agata Wierzchowska

5 czerwca 2018r. uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do skansenu w Cichowie (gmina Krzywiń).

Obejrzeli tam, zaprojektowany przez Allana Starskiego, folwark Soplicowo, w którym kręcono filmową adaptację ,,Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy.Z dużym zainteresowaniem uczniowie obejrzeli kolejne obiekty skansenu i wysłuchali ciekawych opowieści przewodnika. Dużą atrakcją dla dzieci , podczas zwiedzania skansenu , była możliwość własnoręcznego karmienia zwierząt mieszających w folwarku oraz pokaz łowieckich umiejętności sokołów.

Ogromną przyjemność sprawiła również dzieciom przejażdżka spalinową kolejką parkową w wersji ,,mini”. Jest to nietypowa kolejka wąskotorowa. Posiada ona najwęższe tory w Polsce (ok. 24 cm), a lokomotywa i wagony sięgają dorosłej osobie nieco powyżej kolan. Nie jest to jednak zabawka dla dzieci. Wszystko, choć w wersji mini, wygląda jak na prawdziwej kolei – stacja, lokomotywa, tory, zwrotnice, most, tunel, parowozownia… Szkoda tylko, że czas przejazdu tą kolejką jest taki krótki.

Pobyt uczniów w Soplicowie zakończyłwspólny posiłek, a późniejuroczyste zatańczenie przez dzieci poloneza, oczywiście ,,Poloneza” Wojciecha Kilara z filmu ,,Pan Tadeusz”.